Kaptan Levent Sarıoğlu

Levent Sarıoğlu 5 Ocak 1964’de İstanbul’da doğdu.

1975 yılında Etiler’de Hasan Ali Yücel İlkokulu’nu, 1981 yılında Beşiktaş Atatürk Lisesi’ni (Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi) ve 2 Temmuz 1985 yılında da Denizcilik Yüksek Okulu’nu bitirerek, 25 Temmuz 1985’de Uzakyol Güverte Zabiti olarak D.B. Deniz Nakliyat T.A.Ş. gemisi Aras’da deniz hizmetine başladı.

1986 yılında kısa dönem askerlik hizmetini tamamladıktan sonra tekrar D.B. Deniz Nakliyat T.A.Ş. gemilerinde deniz hizmetine devam etti.

Evlilik sonrası karada çalışmaya karar veren Kaptan Levent Sarıoğlu Ocak 1991’de B. Sohtorik Denizcilik’de broker olarak göreve başladı. İki sene süresince firmanın kontrolündeki gemiler için Chartering ve Operasyon hizmetlerinde çalıştı.

18 Ocak 1993’de Navitrans Acentelik Hizmetleri A.Ş.’nde kuruluş aşamasındaki Chartering Departmanında broker olarak işe başladı. 1993 ortasında şahsi gayretleriyle Rusya St.Petersburg’da ki Admiral Makharov Denizcilik Akademisine ait 4 adet 6.000 dwt lik yük gemilerinin işletmesini alarak 1995 yılına kadar bu gemileri Baltık Denizi, Kuzey Avrupa, Akdeniz ve Karadeniz’de işletti.

31 Ocak 1995’de Navitrans Acentelik Hizmetleri A.Ş., Bulgaristan Devlet Denizcilik firması Navigation Maritime Bulgare (Navibulgar) / Varna’nın yurt dışı şirketi olan Balkan & Black Sea Sea Shipping London ile ortak olarak Navibulgar gemilerine hizmet etmek amacıyla Balkan and Black Sea Denizcilik Ltd. Şirketi’ni kurdu.

Piyasadaki gemilere ve işletmedeki Rus gemilerine ilaveten Navibulgar’ın çeşitli tonajlarındaki gemilerine de yük çalıştı.

Kasım 1995’de Navibulgar’ın Konteyner hattı olan BULCON’un acenteliği başladı.

1996-1998 yıllarında Rusya St.Petersburg’daki Markont firmasına ait beş tanesi Baltisky tipi nehir/deniz gemisi ile üç tanesi de kuruyük gemisi olmak üzere 8 adet Rus gemisinin işletmesini yine şahsi gayretleriyle alarak bu gemileri de Kuzey Avrupa, Akdeniz ve Karadeniz’de işletti.

Markont gemilerinin ilerleyen yaşları nedeniyle hurdaya çıkmasından sonra elde kalan gemilerden bir tanesini de 2000 yılına kadar çalıştırmaya devam etti.

1995 yılında başlayan BULCON acentalığı süresince Konteyner ve Chartering’den sorumlu iken 1998’den itibaren Genel Müdürlük pozisyonunda İstanbul ve İzmir’deki ofislerde, liman ve konteyner depolarındaki 5 adet konteyner istif makinesi ve 46 TIR dan oluşan kamyon filosunda toplam 150 personel ile çalışıp kısıtlı imkanlarla piyasadaki büyük oyuncularla mücadele ederek BULCON’un Türkiye’de en önemli konteyner taşıyıcılarından biri olmasında en önemli görevi yaptı. İngiltere, Kuzey Avrupa, Batı Avrupa, Doğu Akdeniz, Karadeniz / Türkiye pazarında yılda yaklaşık 75.000 teus luk işler yapıldı.

Navibulgar’ın Ağustos 2008’de özelleştirilmesi aşamasında Bulcon kapatılmak üzereyken 9 Ekim 2008’de Bulcon un yeniden yapılandırılma çalışmasında Bulcon ve tüm Navibulgar yurtdışı şirketlerinin (Londra, Hamburg, Anvers, Pire) başında CEO olarak görev yapacak iken, Dünya’yı sarsan global ekonomik kriz nedeniyle Navibulgar’ın yeni sahipleri kuruyük gemi filosunun yarısı laid up da iken (30 adet) 18 Aralık 2008’de Bulcon servisini kapatmaya karar verdiler.

Bu olay sonrası Balkan and Black Sea Denizcilik Türkiye çalışma şartları zorluğu nedeniyle küçülmek zorunda kaldı ve Mart 2009’da 100 kişinin ayrılmasıyla başlayan ve işten ayrılmaların devamı sürecinde 2009 ın ikinci yarısında 17 yıl hizmet etiği şirketteki görevinden ayrıldı.

5 Ocak 2010’da işlemlere başlayarak kariyerinin 25.yılında 12 Ocak 2010’da kendi şirketini kurdu.

Kaptan Levent Sarıoğlu, Uzakyol Kaptanı yeterliliğine sahip olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

YUKARI